Binnenkort geopend

Bereid uw smaakpapillen voor: Mariemont opent binnenkort zijn nieuwe brasserie: L'Instant Mariemont

De officiële openingsdatum wordt over enkele dagen bekendgemaakt.

Expo Focus "Graveren & Interpreteren in de Hoogrenaissance"

van 14 februari 2026 tot 10 mei 2026

Descriptif

Van 14 februari tot 10 mei presenteren het Domein & Koninklijk Museum van Mariemont en de Universiteit van Luik “Graveren & Interpreteren in de Hoogrenaissance”.

De tentoonstelling laat zien hoe de modellen uit de renaissance zich dankzij de interpretatieve gravure hebben verspreid en een andere kijk op de kunst van de 16e eeuw bieden. Ze laat ons toe om het werk van beroemde meesters op een originele manier te herontdekken, een nog onbekende kunstvorm in de schijnwerpers te zetten en het baanbrekende werk van de kunstenaar Giovanni Antonia da Brescia te ontdekken. Als een reis terug in de tijd laat de tentoonstelling zien hoe deze vandaag de dag wereldwijd erkende kunstenaars in hun eigen tijd bekendheid verwierven in heel Europa.

 

 De verspreiding van kunst in Europa

Lang voor de uitvinding van de fotografie was de gravure een geweldig middel om beelden en ideeën te verspreiden. De interpretatieve gravures droegen zo actief bij aan de bekendheid van de meesters van de Renaissance en aan de verspreiding van een gemeenschappelijke artistieke taal in het Europa van de 16e eeuw.

 Oorsprong van een praktijk en rol van da Brescia

De focus-tentoonstelling blikt terug op het begin van deze artistieke praktijk, die rond 1510 een hoge vlucht nam dankzij de samenwerking tussen Rafaël en Marcantonio Raimondi. Ze belicht een pionier: Giovanni Antonio da Brescia, een graveur die tussen 1500 en 1520 actief was en die de werken van Mantegna, Da Vinci, Dürer en Rafaël, evenals belangrijke antieke sculpturen, in gravures vertaalde.

 Meesterwerken en originele interpretatieve gravures

De tentoonstelling confronteert originele interpretatieve gravures met fotografische reproducties van de grootste meesterwerken uit de renaissance: Het Laatste Avondmaal van Leonardo da Vinci, De Triomfen van Caesar van Mantegna, De verloren zoon van Dürer, Neptunus die de winden kalmeert van Rafaël

Mythologische of bijbelse figuren, portretten van oude mannen of hofdames weerspiegelen de smaak en mode van de Renaissance.

De tentoonstelling onderzoekt ook de belangstelling voor de oudheid aan het begin van de 16e eeuw, die werd aangewakkerd door de ontdekking van iconische monumenten in de grond van Rome. Da Brescia reproduceerde als een van de eersten de Torso van Belvedere, de Venus Mazarin en diverse ornamentele motieven geïnspireerd op de weelderige decoraties van de Domus Aurea, een uitgestrekt paleiscomplex dat onder keizer Nero werd gebouwd.

 Zeldzame en ongepubliceerde gravures

Een veertigtal originele gravures, vergezeld van fotografische reproducties, sculpturen en ateliergereedschap, geven een beeld van de bloeiende artistieke context van het begin van de 16e eeuw.

Dankzij de uitzonderlijke medewerking van de BnF toont de tentoonstelling gravures van opmerkelijke zeldzaamheid — sommige zijn slechts in twee exemplaren bekend, andere zijn uniek in de wereld.

De andere bruiklenen zijn afkomstig uit vooraanstaande museumcollecties:

het Louvre en de collectie Edmond de Rothschild;
de Koninklijke Bibliotheek van België (KBR);
het Wittert Museum van de Universiteit van Luik (waarvan de acht bruiklenen tot nu toe ongepubliceerd zijn);
het Centre de la Gravure et de l'Image imprimée.

Bezoekers maken kennis met de techniek van de gravure met een burijn dankzij een video die is gemaakt door het Musée de l'Imprimerie in Nantes en hier wordt vertoond door het Musée de Pont-Aven.

Ten slotte slaat een selectie antieke werken uit de collecties van Mariemont een visuele en stilistische brug tussen de oudheid en de renaissance.

 

De focus-tentoonstelling nodigt uit om de fundamentele rol van de interpretatieve gravure in de kunstgeschiedenis te ontdekken en het erfgoed van een fascinerende, lang vergeten kunstenaar te verkennen. 

 

  Commissariaat 

De tentoonstelling werd samengesteld door de curatoren Laure Fagnart, kunsthistorica en onderzoeksdirecteur bij F.R.S.-FNRS/Universiteit van Luik, en Stefania Tullio Cataldo, kunsthistorica, geassocieerd lid van het CNRS -Laboratoire ITEM en docente aan de Université Catholique de l’Ouest (Angers).

 Productie en partners 

Een coproductie van het Domein & Koninklijk Museum van Mariemont en de Universiteit van Luik. Deze tentoonstelling kwam tot stand dankzij de uitzonderlijke medewerking van de Bibliothèque nationale de France.

   

     

 

© Musée Wittert ULiège

© BnF 

© Musée du Louvre, Dist. GrandPalaisRmn / Laurent Chastel

© KBR

Informations

van 14 februari 2026 tot 10 mei 2026

  • Van dinsdag tot zondag, 10u tot 18u (april tot oktober)
  • Van dinsdag tot zondag, 10u tot 17u (november tot maart)

Geopend op feestmaandagen. Laatste toegang 45 minuten voor sluitingstijd.

 

Contact

Museum Welkomstteam 

 

Adresse

Domein & Koninklijk Museum van Mariemont Chaussée de Mariemont, 100 7140 Morlanwelz België

Transport & accès

Domaine de Mariemont ligt op 30 minuten rijden van Charleroi en Bergen en op 1 uur rijden van Brussel.

Het museum ligt in het hart van het domein.

Plan uw route

 

Prijslijst

Profiel Price
Volwassen (27-64 jaar)

Gratis

Kinder

Gratis

Vrienden van Mariemont

Gratis

Student (19-26 jaar)

Gratis

Leraar
Gratis
Onderzoeker

Gratis

Article 27

Gratis

Kwetsbaar publiek

Gratis

Senior (+65 jaar)

Gratis

Momenteel in het museum

Tentoonstelling "Maria van Hongarije. Kunst en macht tijdens de Renaissance"

van 22 november 2025 tot 10 mei 2026

Van 22 november 2025 tot 10 mei 2026 presenteert het Domaine & Musée royal de Mariemont "Maria van Hongarije. Kunst en...